06.03.2014 OHR

Obraćanje visokog predstavnika Valentina Inzka na dodjeli nagrade “Duško Kondor” za građansku hrabrost 2014. godine

Vrijedi izgovorena riječ

Građani čine pravu stvar

Dame i gospodo,

Danas smo ovdje kako bismo odali počast i priznanje osobama koje svojim primjerom inspiriraju druge. Kada su se suočili s korupcijom, netolerancijom, kriminalom i neznanjem, ovih pet osoba odgovorilo je hrabrom i jednostavnom odlučnošću da se jasno svrstaju na stranu ispravnog, a ne na stranu pogrešnog.

Našem društvu potrebni su ljudi koji će slijediti njihov primjer.

Našem društvu trebaju građani koji će dići svoj glas protiv nepravde i nesposobnosti. Potrebni su mu policajci, suci i tužitelji koji će se oduprijeti utjecaju politike i kriminala i obavljati svoju dužnost štiteći građane i hvatajući sve one koji nezakonito postupaju. Potrebni su mu državni službenici koji rade u službi građana. Potrebni su mu profesionalci koji se mogu oduprijeti cinizmu i posvetiti se funkcioniranju ovog društva tako da ono može i mora funkcionirati.

Osobito mi je zadovoljstvo da danas nagradu “Duško Kondor” uručim gospođi Vesni Levar i gospodinu Leonu Levaru, udovici i sinu pokojnog Milana Levara, čovjeka koji je dao svoj život za istinu i pravdu, čovjeka koji je razumio da se kriminalom, krađom, ubojstvom ili zastrašivanjima ne može služiti narodu i građanima.

Nepomućena moralna vizija i hrabrost koju su pokazali današnji dobitnici ove nagrade moraju svima nama poslužiti kao inspiracija da učinimo više, da radimo bolje i da, prije svega, činimo ono što je ispravno.

U ovome društvu se vodi borba. S jedne su strane oni koji razumiju razliku između dobra i zla, a s druge strane oni koji tu razliku ne razumiju.

Uvjeren sam da su oni koji razumiju tu razliku u velikoj većini. Jednako tako sam uvjeren da će dobro prevladati.

Hvala.